Kleine IKEA-winkels van circa 2.000 tot 2.500 m2 komen vanaf volgend jaar naar Nederland. Dat maakte de woonketen op 22 en 23 september 2026 bekend tegenover het AD en RetailTrends. De vestigingen krijgen het formaat van een grote supermarkt; klanten kunnen er populaire producten meenemen en meubels bestellen. Waar de winkels komen, is nog niet bekend, zegt een woordvoerder tegen RetailTrends.
Het nieuwe formaat zit qua omvang tussen de bestaande concepten in. IKEA telt in Nederland dertien reguliere woonwarenhuizen, doorgaans aan de rand van de stad. Daarnaast opende de keten een Plan & Order Point in Leeuwarden en kondigde in augustus een tweede aan: een orderpunt van 654 m2 in Gouda. De nieuwe winkels zijn drie tot vier keer zo groot als dat Goudse punt.
Voor eigenaren van winkelvastgoed betekent dat een nieuwe gegadigde voor middelgrote units. Ruimtes van enkele duizenden vierkante meters, zoals vrijgekomen supermarkt- of warenhuislocaties, zijn precies het formaat dat IKEA nu zoekt.
Tegelijk trekt IKEA 40 miljoen euro uit om de prijzen van circa 500 populaire producten structureel te verlagen, gemiddeld met 2,5 procent. Financieel directeur Sandra Schouten van IKEA Nederland zegt tegen het AD dat de keten inspeelt op consumenten die door hogere kosten kritischer naar prijzen kijken. IKEA zoekt daarnaast naar efficiëntie, onder meer door minder verpakkingsmateriaal te gebruiken.
De detailhandel als geheel staat er redelijk voor: in het tweede kwartaal groeide de omzet met 3,1 procent.
Foto: Donald Trung Quoc Don, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons. Bron: RetailTrends / AD / Wonen360, 23 september 2026