Het aantal faillissementen in Nederland is in september 2026 uitgekomen op 320, zo maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op 12 oktober 2026 bekend. Dat zijn er 44 meer dan een jaar eerder, een stijging van 16 procent, en 16 meer dan in augustus. Naar verhouding vielen de meeste bedrijven om in vervoer en opslag.
Per honderdduizend bedrijven in vervoer en opslag gingen er in september 37,8 failliet, tegen 25,3 een jaar eerder. De industrie volgt met 37,3, bijna een verdubbeling ten opzichte van de 19,6 van september 2025. In de bouwnijverheid liep de faillissementsgraad op van 13,4 naar 22,5.
Ook in de vastgoedsector zelf ligt het cijfer hoger, zij het op een veel lager niveau. In de verhuur van en handel in onroerend goed kwam de graad uit op 7,1, tegen 3,9 een jaar eerder. De horeca laat het omgekeerde beeld zien: daar daalde de graad van 46,7 naar 25,2, de grootste verandering van alle branches. Het CBS tekent daarbij aan dat de cijfers per branche niet zijn gecorrigeerd voor het aantal zittingsdagen van de rechtbank.
Over alle sectoren kwam de faillissementsgraad, gecorrigeerd voor zittingsdagen, uit op 8,5 per honderdduizend bedrijven, tegen 7,5 in september 2025. Volgens het CBS schommelt die waarde sinds half 2025 tussen de 7 en 8. Het hoogste niveau sinds het begin van de reeks dateert van maart 2015, met 24,8; het laagterecord van 3,4 werd in augustus 2021 bereikt.
Voor eigenaren van bedrijfsruimte en logistiek vastgoed zijn de faillissementen in transport, industrie en bouw de cijfers om te volgen, omdat zij de kredietwaardigheid van huurders raken. Dat de sector in beweging is, bleek onlangs toen de familie achter Schotpoort Logistics bedrijf en vastgoed terugkocht. Voor de bouw komt het cijfer bovenop een markt waarin de woningbouw daalt door bouwkosten en vergunningen.
Foto: Giant Asparagus via Pexels (illustratief). Bron: CBS / Vastgoedjournaal, 12 oktober 2026