Vier bouwvakkers met blauwe helmen storten beton op een bouwplaats voor een glazen kantoortoren
24 okt 2026 - Young Media

Pensioenvastgoed van 17 miljard krijgt nieuwe regie

Zeker 17 miljard euro aan pensioenvastgoed komt dit jaar onder fiduciaire regie van BlackRock en Van Lanschot Kempen. Dat berekende PropertyNL op 23 oktober 2026 op basis van jaarverslagen van de betrokken pensioenfondsen. Een fiduciair beheerder adviseert over het beleggingsbeleid en de strategische vermogensverdeling en houdt toezicht op de uitvoering. Het feitelijke beheer van het vastgoed kan bij bestaande gespecialiseerde beheerders blijven.

BpfBOUW kiest voor BlackRock

Het grootste deel betreft bpfBOUW, het pensioenfonds voor de bouw met bijna 70 miljard euro belegd vermogen. Het fonds had eind 2025 voor 14,4 miljard euro aan vastgoed op de balans, 22 procent van het totaal. In september maakte bpfBOUW BlackRock bekend als voorkeurskandidaat voor de toekomstige fiduciaire ondersteuning; de contractonderhandelingen lopen nog. De opdracht kwam vrij omdat APG vanaf 2030 alleen nog voor ABP werkt. In het tweede kwartaal boekte bpfBOUW 5,2 procent rendement.

Pensioenvastgoed naar Van Lanschot Kempen

Van Lanschot Kempen kreeg in januari het fiduciair beheer van circa 15 miljard euro van SPW, het pensioenfonds voor woningcorporaties, met 1,4 miljard euro aan vastgoed. Op 1 oktober volgde de overname van de Nederlandse fiduciaire activiteiten van Aegon Asset Management, goed voor circa 26 miljard euro en naar verwachting effectief in het derde kwartaal van 2027. De grootste klanten, Pensioenfonds KPN en Algemeen Pensioenfonds Stap, vertegenwoordigen samen circa 21 miljard euro en hadden eind 2025 ongeveer 1,1 miljard euro in vastgoed belegd. SPW kocht onlangs zijn duizendste huurwoning.

Of de wissels gevolgen hebben voor bestaande mandaten in pensioenvastgoed, is nog niet bekend. Pensioenfondsen behoren tot de grootste institutionele vastgoedbeleggers; de keuze van de fiduciair beheerder kan invloed hebben op hoeveel geld naar de verschillende vastgoedcategorieën gaat.

Foto: wal_ 172619 via Pexels (illustratief). Bron: PropertyNL, 23 oktober 2026 / bpfBOUW, september 2026 / Van Lanschot Kempen en Aegon AM, 1 oktober 2026 / Banken.nl, januari 2026

All rights reserved © 2026 Young Media