Woningcorporaties leunen zwaarder op externe financiering.
Nederlandse woningcorporaties zijn in toenemende mate afhankelijk van externe financiering om nieuwe woningen te realiseren. Dat is de kernconclusie van de EY-Parthenon Barometer Nederlandse Woningcorporaties 2026, die op 18 september 2026 verscheen en op 22 september door Vastgoedjournaal werd opgepakt.
Volgens EY-Parthenon rust de sector nog altijd op een gezonde financiële basis, maar verandert de onderliggende dynamiek. De investeringen zijn in vijf jaar tijd verdubbeld, terwijl de operationele kasstroom dat tempo niet bijhoudt.
De investeringen van woningcorporaties zijn sinds 2020 elk jaar gestegen en over die periode van vijf jaar verdubbeld, aldus de barometer. Het gaat om nieuwbouw, verduurzaming en woningverbetering.
Die groei is beleidsmatig gewenst. De corporatiesector heeft zich in de Nationale Prestatieafspraken 2025-2035 verbonden aan de bouw van circa 30.000 betaalbare woningen per jaar vanaf 2029, zo meldde branchevereniging Aedes eind oktober 2025.
De keerzijde is dat een investeringsprogramma van die omvang niet uit de eigen exploitatie te dekken is. Daarmee verschuift het zwaartepunt van de financiering naar de kapitaalmarkt.
De operationele kasstroom van corporaties groeit minder hard dan de investeringsverplichtingen, stelt EY-Parthenon. Het verschil moet worden overbrugd met vreemd vermogen.
Volgens Arjen Brinkman, partner bij EY-Parthenon, groeit de investeringsopgave sneller dan de intern gegenereerde middelen. Hij stelt dat de toegang tot externe financiering daardoor steeds bepalender wordt voor de investeringscapaciteit van corporaties.
Daarmee verplaatst het knelpunt zich. Niet de bouwplannen of de grondposities vormen de beperking, maar de vraag tegen welke voorwaarden en in welk tempo de financiering beschikbaar komt.
De financiering van woningcorporaties loopt grotendeels via geborgde leningen bij het Waarborgfonds Sociale Woningbouw. Aedes meldde op 31 oktober 2025 dat corporaties voor het eerst 100 miljard euro aan leningen hebben uitstaan bij het WSW, een mijlpaal die symbolisch werd bereikt met een lening van corporatie HEEMwonen in Kerkrade.
Het WSW verhoogde zelf per 1 januari 2026 de maximale borg voor woningcorporaties van 3,5 miljard naar 4,4 miljard euro, om corporaties meer te kunnen laten lenen voor nieuwbouw en verduurzaming. Het waarborgfonds maakte in december 2025 bekend dat het bedrag voortaan jaarlijks met actuele gegevens wordt herijkt, in plaats van op basis van wet- en regelgeving uit 2014.
Die verruiming laat zien dat het borgingsstelsel meebeweegt met de opgave. Tegelijk onderstreept de noodzaak ervan hoe snel het beroep op externe middelen is gegroeid.
De financieringsdruk raakt direct aan de rijksambitie van 100.000 nieuwe woningen per jaar. Corporaties zouden daarvan 30.000 sociale huurwoningen voor hun rekening nemen.
Volgens Vastgoedjournaal maakt de druk op de investeringsopgave het hoogst onzeker of corporaties dat aandeel kunnen waarmaken. Het kabinet zette eerder deze maand een actieplan met vijftig concrete acties voor versnelling van de woningbouw in de markt, waarin de rol van corporaties nadrukkelijk terugkeert.
Dat de bouwopgave niet uitsluitend bij de corporatiesector kan liggen, is in de sector een terugkerend argument. Vastgoed Belang wees er eerder op dat de bouwopgave niet met alleen woningcorporaties en koopwoningen wordt gehaald.
Voor financiers en institutionele beleggers betekent de barometer dat de corporatiesector de komende jaren een structureel grotere vraag naar vreemd vermogen op de markt legt. De omvang van die vraag maakt de voorwaarden waaronder geborgd kan worden lenen tot een bepalende factor voor het bouwvolume.
Voor gemeenten en ontwikkelaars die met corporaties samenwerken, verschuift het gesprek daarmee naar de financierbaarheid van projecten. Een plan dat planologisch rond is, komt niet vanzelf tot uitvoering wanneer de investeringsruimte van de corporatie is uitgeput.
EY-Parthenon constateert dat de sector financieel gezond blijft, maar dat de verhouding tussen eigen middelen en externe financiering verandert. Of de 30.000 woningen per jaar vanaf 2029 haalbaar zijn, hangt volgens het onderzoeksbureau vooral af van die toegang tot de kapitaalmarkt.
Foto: Mike van Schoonderwalt via Pexels. Bron: EY-Parthenon, Vastgoedjournaal, Aedes en WSW, 22 september 2026